Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği, TMMOB ve Tabipler Birliği’nden

Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) Kızılay’la psikososyal desteği organize etmeye çalışıyor. Van arama kurtarma ekibindeki arkadaşlardan acil Kürtçe bilen psikologlara (psikoloji bölümü öğrencileri de olur) ihtiyaç olduğu bilgisi geliyor. AŞTİ’den yarın 13:00’de ve gece Van’a yardım otobüsleri gidecek.
YARDIMLAR İÇİN:
Öncelikli ihtiyaçlar: Battaniye, mont, kalın giysi, su, kadın pedi, çocuk bezi
Kadıköy /// Kadıköy Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi her türlü yardım malzemesini kabul ediyor. Onun dışında birlikte bir şeyler satın alıp, yardımları birlikte teslim edebileceklerini bildirmişler. 0554 824 81 07 (Ercan) Kadıköy Belediyesi de yardımları kabul ettiğini kendi internet sitesinden duyurmuş. (0216 542 50 55)
Taksim //// İstanbul İHD 25 Ekim Salı, saat 18:00’e kadar.
Çukurlu …Çeşme Sk. Bayman Apt. No:10/1 Taksim İstanbul 2444423
0554 652 27 02, 0539 582 71 41 ve 0533 473 98 27
Beşiktaş //// Beşiktaş civarındaki arkadaşlar yardım için TMMOB İstanbul İl koordinasyon Kurulu’na götürebilirler yardımları.
Tores Dinçöz – Mimarlar Odası
Barbaros Bul. Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası Beşiktaş Tel: 212 3278768

*************

TABİPLER BİRLİĞİ’NDEN:

Van Erciş Merkez’de meydana gelen deprem nedeniyle kaybettiklerimizin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Deprem öğrenilir öğrenilmez TTB Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri (ODSH) Kolu, 2’si TTB Merkez Konseyi üyesi olmak üzere 5 kişiden oluşan bir hızlı değerlendirme ekibini bölgeye yönlendirmiştir. Söz konusu ekip durumla ilgili değerlendirme yapacak olup, takiben TTB’nin sürece katkısı için neler yapılacağı belirlenecektir.

Depremin duyulmasından sonra çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı ile bölgedeki kimi özel sağlık kuruluşları TTB’yi arayarak neler yapabileceklerini sormaktadırlar. Bilindiği gibi bu tür durumlarda belirli bir disiplin içerisinde davranılması, arzu edilen yardımların yapılmasında özel bir öneme sahiptir. O nedenle meslektaşlarımızdan koşulları uygun olanların, gönüllü olarak gidebileceklerin ad, soyad, iletişim bilgileri (cep telefonu, mail adresi vd.) ve varsa uzmanlık alanları ile bu gibi durumlara yönelik tecrübelerini belirten kısa bir bilgi notunu yonetim@ttb.org.tr adresine iletmeleri rica olunur. TTB Merkez Konseyi Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçerek, bölgede sağlık hizmetlerinin düzenli biçimde sunulmasına katkı sağlanacaktır.

Kaynak: http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/van-2831.html

*************

VAN DEPREMİ ÜZERİNE TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE,

Sevgili Arkadaşlar:

Bir deprem bölgesi olan ülkemizde dün de Van‘da 7,2 büyüklüğündeki depremle yıkıldık. Depremde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın ailelerine, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Deprem sonrası görüntüler, TMMOB‘nin her fırsatta ifade ettiği yapı denetim sistemi, imar yasaları, kent ve yerel yönetimlerle ilgili mevzuattaki eksiklikleri, yanlışlıkları bir kez daha gözler önüne serdi. Kimse bize yaşananların “takdiri ilahi” olduğunu söylemesin. Deprem bir doğa olayı ama yaşanan bizim ülkemizde maalesef bir afet. Bu da insana değer vermeyen politikaların bir sonucu.

Sevgili Arkadaşlar,

Ancak bugün bunları konuşma zamanı değil. Bugün dayanışma zamanı, bugün görev zamanı. Bugün bu görevi yerine getirme zamanı.

Deprem bölgesindeki insanımızla öncelikle dayanışma için ve ayrıca incelemelerde bulunmak üzere TMMOB Başkanı, TMMOB Yönetim Kurulu, Oda Başkanları ve uzman hocalarımızdan oluşan 30 kişilik bir heyetle yarın Van‘da olacağız.

TMMOB‘nin Van halkıyla dayanışma için yapacağı çalışmalar Van İl Koordinasyon Kurulumuz ve TMMOB Genel Sekreterliği üzerinden yürütülecek. Bütün İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımıza, Odalarımıza, Şubelerimize büyük görev düşüyor. İKK‘larımız ve Odalarımız her türlü yardım ve destek için Van İKK ve TMMOB Sekreterliği ile iletişime geçmelidirler.

TMMOB, bütün üyelerini örgütümüz aracılığı ile Van halkı ile dayanışmaya çağırıyor.

Her türlü yardımı Şube ve Oda merkezlerimize ulaştırabilirsiniz. Bölgede gerekli olan ihtiyaçları Van İl Koordinasyon Kurulumuzdan öğrenebilirsiniz.

TMMOB Örgütlülüğünün Van halkıyla her türlü dayanışmayı yapacağına inancımız tamdır.

Haydi dayanışmaya.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

  

İletişim için:

TMMOB Genel Sekreterliği
0312 418 12 75
0533 747 98 96
0533 747 98 97      

Van İKK Sekreteri Şemsettin Bakır
0532 232 40 97      

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: