Mültecilerden Mektup

Bildiğiniz gibi Van’daki depremden dolayı herkes zarar görü, fakat en çok zararı Afgan mülteciler gördü.

Türkiye’de toplan 4600 Afgan mülteci yaşamaktadır. Son yıllarda yaklaşık 2000 Afgan mülteci Van’a yerleşmiştir. Yani Afgan mültecilerin yaklaşık yarısı Van’dadır. Zaten birçok sorunla karşılaşan Afgan mültecilerin bu sorunları depremden sonra tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Örneğin, çalışma izinleri olmadığı için ekmek alacak paraları yoktur, okumak ve çocuklarını okula göndermekten yoksundurlar. Bir mülteci bir kentten bir başkasına gidememektedir. Bu yüzden depremden sonra diğer kentlerdeki akrabalarının veya tanıdıklarının yanına gidemiyolar, çaresiz, soğuk havada dışarıda yaşıyorlar. Mülteci olmayan aileler bu zor günlerde başka kentlerdeki ailelerinin yanına gidebilmektedir. Yabancı ve mülteci oldukları için herhangi bir kurumdan yardım alamamaktadırlar. Resmi bir kimlikleri olmadığından ve dil sorunu yaşadıklarından dolayı sorunlarını dile getirememektedirler. Bu yüzden gelen yardımlardan da yararlanamamaktadırlar. Hükümet Van’da yaşayanların sorunlarına tam olarak çözüm bulamıyorken mültecilerin sorunlarına hiç çözüm bulamamaktadır.

Dün Türk polisi mültecilerin Van’dan çıkmalarına izin verdi. İstedikleri kente gidebiliyorlar. Fakat gittikleri kentte polisten barınmaları için yardım istediklerinde olumsuz yanıt alıyorlar, hatta başka kentlere gönderiliyorlar.

Van’daki depremzedelere uzattığınız yardım elini bize de uzatmanızı rica ediyoruz. Aksi takdirde depremden kurtulan mülteciler souk havadadan dolayı canlarını kaybedecektir.

Ali Hikmet

Kayseri Afgan Mülteciler Koordinatörü

00 90 554 508 28 06

Reklamlar

One Trackback to “Mültecilerden Mektup”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: