KAMER, VAKAD ve Depremin Kadın Hali

Dün ( 27 Ekim ) Açık Radyo’daki “Hikayenin Kadın Hali” programına Kadın Dayanışma Merkezi’den (KAMER) Nebahat Akkoç ve Van Kadın Derneği’nden (VAKAD) Zozan Özgökçe telefonla katılarak, “Depremin kadın hali” hakkında bölgeden bilgi aktardılar.

Günlerdir uykusuz ve yorgun bir şekilde insanlara destek olmaya çalışan Özgökçe, programda kadınların depremden erkeklere nazaran daha zararlı çıktıklarını şu sözlerle ifade etti:

“Depremin olduğu gün pazardı ve evlerde daha çok kadınlar ve çocuklar vardı. Erkekler kahvaltı yapıp çıkmışlardı. Ölen ve yaralananların çoğunluğu o yüzden kadınlar… Şimdi de kadınlar nereden ne yardım gelebileceği ile ilgili bilgiye ve yardıma ulaşamıyor. İletişim ağları erkek iletişim ağları, kadınlara bilgi ulaşmıyor… Çocuklu kadınlar da şu anda çocuklarına bakmakla meşguller. Çadır kentlerde hala tuvalet yok. Kadın ve çocukların orada kalmasını iyice zorlaştırıyor.”

Yardım toplama ve yönlendirme işleriyle uğraşan ve depremde binaları hasar gören KAMER ise Van Devlet Tiyatrosu’nun bahçesine iki çadır kurmuş durumda. Kurdukları çadırlarda dayanışmayı örgütlemeyi ve gelen malzemeleri kadınlara ulaştırmayı hedefleyen KAMER bu çadırları kadınların başvurabilecekleri, destek bulabilecekleri birer merkeze çevirmeyi hedefliyor. Ayrıca KAMER doğrudan kadınlara yönelik malzeme göndermek isteyenlerin Van’daki yığılmadan dolayı Tatvan veya Diyarbakır’a ulaştırmalarını tavsiye ediyor.

KAMER’den Akkoç bölgeye yapılan yardımların ülkedeki dayanışma havasına olumlu katkıları olabileceği görüşünde:

“Hakikaten Türkiye tek yürek oldu. Ötekileştirenlerin, ayrımcılık uygulayanların, insanları birbirlerinden uzaklaştıranların bütün emellerini boşa çıkaracak müthiş bir dayanışma yaşıyoruz. Bunun kendisi zaten herkesi çok ısıtıyor. Van depreminin acısı ve bıraktığı olumsuzluk bir yana, Türkiye’deki bu müthiş dayanışma bugüne kadar yaşadığımız pek çok sorunu geride bırakabileceğimizi de düşündürtüyor.”

KAMER gibi VAKAD da Marmara depremi sonrasında yapılan dayanışma çalışmalarının da deneyimlerinden faydalanarak kadınlara yönelik uzun vadeli çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu konuda katkı sağlamak, fikir sunmak isteyen herkesi de iletişim kurmaya çağırıyor.

( Radyo programının kaydını dinlemek için : http://www.archive.org/details/hikayenin.kadn.hali20111027 )

VAKAD
Zozan Özgökçe: 0532-551 60 30
email: kadindernegi@gmail.com
twitter: zozann
Denizbank Van şubesi
Şube kodu 2500
Hesap No 1315561-351
İban: TR41 0013 4000 0013 1556 1000 01

KAMER
Nebahat Akkoç:
Van’daki KAMER çadırı (Devlet Tiyatrosu Binasının bahçesinde): 0530-664 44 10

Banka Hesap numarası:
KAMER Vakfı Ziraat Bankası Bağlar Şubesi (şube kodu 906), 44382665-5008 — TR32 0001 0009 0644 3826 6550 08
Not: “Van için” diye not düşmenizi özellikle rica ediyorlar. d.kamer@superonline.com adresine mesaj göndererek bağış miktarınızı haber verir ve adresinizi yazarsanız, bağış makbuzu gönderilecektir.

Ayni yardımları postalamak için adresler:

KAMER Vakfı
Aliemiri 3.Sk. Es-şal Apt. Kat:1 No:1
Yenişehir / DİYARBAKIR
Tel:0 412 228 10 53

KAMER
Ufuk Cad. Aydınlar Mah.
Nur-San İşhanı Merkezi, Kat:3 No:8,
Tatvan/BİTLİS

Reklamlar

2 Yorum to “KAMER, VAKAD ve Depremin Kadın Hali”

  1. gerçekten maddi imkanları bakımından başka şehirde yaşamak istersen 100 binlerce vanlı gibi çok ama çok rahat imkanalrı yeten bir insan ama her şeye ragmen vanda kalmanız ve yardım olayını bizzat takip ettiginizi basından ögrendimm her zamanki gibi sag duyulu fedakar ve asilsin bu duruşlarından dolayı seni tebrik ediyorummm
    ve başarılarının devamını diliyorumm

  2. tabiki bu yazılarım ZOZAN hanım içindir yukarda isim yazmadım sakın kimse kandine göklerde sanmasın ben vanın en en onurlu ve en güçlü bayanına yazdım syg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: