BM Multeciler Yuksek Komisyonu Raporu

BM Multeciler Yuksek Komisyonu Raporu: Deprem Sonrası Van’daki Durum Hakkında Bilgi
Ekim – 2011
•        Deprem sonrasında Türk makamları yardıma ihtiyacı olan herkese ulaşmak için tedbirler almaktadır. Bu ölçekteki bir afet ve yıkım halinde öncelik arama ve kurtarma çalışmalarına verilmektedir ve yardım dağıtımı konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir.
•        Van’a yapılan yardımlar günden güne artmaktadır ve gönderilenler ulaştığında yardımlar daha güçlü bir şekilde verilecektir. Yardımların tabiiyet veya yetkili makamlar BMMYK nezdindeki statüye bakılmaksızın eşit olarak dağıtıldığından emin olabilirsiniz.
•        BMMYK Van Ofisi faaliyet göstermektedir ve yardım kuruluşlarından gelen yardımların depremden etkilenenlere dağıtılmasında yerel makamlar ve STKlar ile yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır.
•        Şu anda Van’da üç yardım dağıtım noktası bulunmaktadır. Bu konudaki son bilgileri BMMYK Van Ofisi veya İKGV Van Şubesinden alabilirisiniz.
•        Bu süreçte, Van’dan kendiliğinden ayrılmaktan kaçınmanız önemlidir. İzin almadan Van’dan ayrılmanız statünüzün yasa dışı olmasına neden olabilir ve gelecekte sizin için başka sorunlar yaratabilir.
•        EGM ve Van’daki yerel makamlar Van’dan başka yerlere yerleştirilmeleri gerekenlerin transferinin kolaylaştırılması için bir plan üzerinde çalışmaktadır. Eğer kişisel durumunuzun Van’da kalmanıza imkan vermediğine inanıyorsanız bu fikrinizi yetkililerin dikkatine sunabilirsiniz.
•        BMMYK Van Ofisi, yerel yabancılar şubesiyle koordinasyon içerisinde size yer değiştirme düzenlemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Tüm yer değiştirmeler gönüllü olarak gerçekleşecek ve Van’da kalmak isteyenlerin kalmasına izin verilecektir.
•        Yer değiştirmeyi istememeniz durumunda, diğer şehirlerde yaşayan aile fertleriniz – akrabalarınız hakkında doğru bilgi paylaşmanız çok önemlidir. Yanlış bilgi verilmesi gelecekte başka sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
•        Başka şehirlerde yaşayan aile fertleriniz olmasa bile, mevcut durum nedeniyle Van’da kalamayacak durumdaysanız belirlenen kotalar dâhilinde bir başka şehre gitmenize izin verilecektir.
•        Transfer edileceğiniz şehir yeni uydu şehriniz olacaktır. Yani Van’a geri dönmeyeceksiniz.
•        BMMYK merkezde ve yerel makamlar düzeyinde yeni uydu şehirlerinizde hizmet ve yardımların verilmeye devam edilmesi için gayret gösteriyorsa da, gideceğiniz yeni şehirlerde yardım alacağınızın garantisi yoktur.
•        BMMYK Van Ofisinde yapılan Mülteci Statüsü Belirleme ve Yerleştirme Mülakatları askıya alınmıştır. Ancak, önümüzdeki haftalarda durum değişebilir. BMMYK bu konuda sizlerle temasa geçecektir. Lütfen BMMYK’deki irtibat bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun ve değişikliklerden BMMYK’i haberdar edin.
•        BMMYK’i yeriniz ve koruma ile ilgili endişeleriniz hakkında 0 533 646 0798 numaralı telefondan bilgilendirebilirsiniz. Türkçe, Farsça ve İngilizce dillerinde iletişim kurabilirsiniz.

Reklamlar
Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: