Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İletişim Programı

–Basın Duyurusu–

Avrupa Birliği Türkiye’deki depremzedelere yardım için güç birliği yapıyor
Brüksel, 27 Ekim 2011 – Avrupa Birliği, Türkiye’nin yardım talebine derhal karşılık verdi. Altı Üye Ülke depremin vurduğu bölgelere yüzlerce çadır göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

Avrupa Komisyonu, dün gece Türk yetkililerin Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının devreye girmesini talep etmeleri üzerine ülkeye sağlanacak yardımın koordinasyon çalışmalarına başladı. Türkiye, Pazar günü ülkenin doğusunu vuran 7.2 büyüklüğündeki depremden sağ kurtulanlar için aile çadırları sağlanması amacıyla Avrupa’ya güç birliği yapma çağrısında bulundu.
Krize Müdahale konularından sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Kristalina Georgieva şunları söyledi: “Türkiye’deki yetkili makamlar, Kızılay ve çok sayıda gönüllü, acı kayıpların ve büyük bir yıkımın yaşandığı bu günlerde büyük bir görev üstlenerek binlerce kişiye yardım etmiş ve hayatlarını kurtarmıştır. Bizden de depremzedelere yardım konusunda güç birliği yapmamız istenmektedir. Avrupa yardıma hazırdır. Türkiye afetlerle mücadele edenlerle her zaman büyük dayanışma içerisinde olmuştur. Şimdi de Türkiye’nin dayanışmamıza ihtiyacı vardır.”
Komisyon aynı zamanda Katılım Öncesi Yardım mekanizması (IPA) aracılığıyla da yardım çabalarına destek olmak için farklı yollar aramaktadır. Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle şunları söyledi; “Kısa vadeli yardım ihtiyaçlarının dışında IPA fonlarının da kullanılabilir olması için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.”
Türkiye’nin yardım talebinden sonraki ilk üç saat içerisinde Avusturya, Belçika, Slovenya, Fransa, Birleşik Krallık ve İsveç 2300’den fazla kışlık çadır göndermeye hazır olduklarını açıkladılar. Avrupa Sivil Koruma Mekanizması’nda yer alan diğer ülkelerden bazıları da yardıma hazır olduklarını belirttiler. Avrupalı sivil koruma uzmanlarından oluşan bir ekip, acil yardımın yerine ulaştırılmasını sağlamak üzere görevlendirilmektedir.
Komisyon, önümüzdeki günlerde prefabrik konut desteği sağlanmasına ilişkin bir karar daha alacaktır.

Ön Bilgi
23 Ekim Pazar günü Türkiye’nin doğrusunda yer alan Van ilinin 17 km kuzeyinde 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından bir dizi şiddetli artçı sarsıntılar yaşandı. Deprem Türkiye tarihinde yaşanan en şiddetli depremlerden birisiydi.
26 Ekim itibariyle 461 kişinin öldüğü, 1352 kişinin yaralandığı bildirildi. 2.200’ü aşkın bina zarar gördü.

Avrupa Sivil Koruma Mekanizması 31 Avrupa ülkesi (27 AB ülkesi ile Hırvatistan, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) arasında afete müdahalede işbirliğini sağlar. Katılan ülkeler dünya genelinde afetzede ülkelere sağlanabilecek kaynakları ortak bir havuzda toplar. Devreye sokulmasıyla beraber mekanizma AB içerisine ve dışarıya sağlanacak yardımları koordine eder. Avrupa Komisyonu bu mekanizmayı krize müdahale merkezi (İzleme ve Bilgi Merkezi) aracılığıyla yönetir
2001 yılında oluşturulan Mekanizma Avrupa’da meydana gelen afetlerde (2010 yılında Portekiz’de yaşanan orman yangınları, Balkanlar’daki sel felaketi, 2011 yılında Kıbrıs’ta bir hava üssünde meydana gelen patlama) ve bunların yanı sıra Japonya’da yaşanan tsunami felaketi dahil olmak üzere dünya genelinde meydana gelen afetlerde de devreye sokulmaktadır.

Daha fazla bilgi için:
Komisyon Üyesi Georgieva’nın websitesi:
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/georgieva/index_en.htm
Avrupa Komisyonu’nun insani yardım ve sivil koruma faaliyetleri:
http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm

İrtibat :
David Sharrock (+32 2 296 89 09)
Irina Novakova (+32 2 295 75 17)
Peter Stano (+32 2 295 74 84)
Anca Paduraru (+32 2 296 64 30)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: