Van Notları (21 Kasım 2011) Van şehri

23 Ekim depreminin ardından ikinci kere Van’a giden ve yaklaşık bir ay orada kalarak yardım çalışmalarını ve Van’da hayatı yakından görecek olan Hale’nin gönderdiği ilk notları paylaşıyoruz. Hale’den ve Van’da yardım çalışmalarını yakından görme fırsatı olan diğer arkadaşlarımızdan paylaşabileceğimiz notlar geldikçe bu sayfayı güncelleyeceğiz.
– Bugün tüm Van’ı baştan aşağı dolandım. Durum şu: Sokaklarda iki-üç aile var ancak. Çocuklar yalnız oynuyor. Öyle düşünün. Hiç zarar görmeyen evlerin önünde bile çadırlar kurulmuş, onlarda kalınıyor. İlk deprem sonrası ile karşılaştırma yapabildiğimden, ikinci deprem sonrası iki-üç katlı evlerden oluşan bazı mahalleler ve çok nadir bulunan bazı apartmanlar dışında Van’da sağlam bina yok diyebilirim.
– Van’ın ana merkezi ise çok kalabalık. İnsanlar boş boş dolaşıyor. Mağazalar açılmış. Sahipleri içeri girmiyor, ama çalışanlar mağazalara. Yani insanlar evlerine girmiyor ama hepsi hasarlı yüksek binaların altındaki mağazalara giriyor. Vanlının ikilemi diyelim. Bizim için de ikilem. “Dükkanlar açılmasın” desen şehirde bu işsizlikte kimse kalmayacak. “Açılsın” desen, belli ki ciddi hayati risk var.
– İkinci depremin yarattığı psikolojik hasar inanılmaz. Bir kere çocukları kimse eve sokamıyormuş. 24 saatte elliye yakın “ikinci depremi nasıl yaşadım” hikayesi dinledim. Birinci depremde böyle bir şey yoktu. Komplo teorisinin (“o patlayan bombaydı, deprem daha şiddetliydi” gibi) sonu yok. Burada kitlesel bir depresyon var. Açlığın-ölümün yanında hafif geliyor olabilir, ancak insanların hallerini görünce ne kadar ağır olduğunu anlıyorsun.
– Çok belli ki bir iki haftaya kalmaz burada akciğer enfeksiyonları patlar. İlginçtir, çocuk ilacından çok, yetişkinler için ilaç bulmakta zorluk çekiliyormuş.
– Çadırlarda hırsızlık olayları başlamış. Haliyle ıssız mahallelerdeki çadırların hiçbir güvenliği yok.- Belediye kriz merkezi Kale tarafındaki Kültürpark’a taşınmış. Belediye Van’ı değişik mahalleleri içeren beş bölgeye ayırmış. Burada kültürel olarak çadır kent mümkün değil diyorlar. Gerçekten de iki çadırkent büyük ölçüde boş. İnsanlar evlerinin önünde kaldıkları sürece, işleri buna göre ayarlamak gerekiyor. O yüzden çadırkent gibi iyice merkezi bir şeye kalkışmayacaklar. Onun yerine bu beş bölgede insanları olabildiğince biraraya taşıyacaklar. Bölgelerde çamaşırhane, dağıtım merkezi vesaire kuracaklar. BDP’li diğer belediyeler de bu bölgeleri evlat edilecek. Sarmaşık’ın 200 çadırlık çadırkent kurduğu doğru değilmiş.
– Son olarak, Belediye kardeş ev projesi başlatmıştı. Van’dan gitmek isteyenleri diğer kentlerdeki evlere yerleştiriyorlar. Ortaya çıkan şu ki depremzedelerin çoğu geri dönmemeyi düşündüğü için belli kentleri talep etmekte. Ancak burada bahar-yaz gibi çıkabilecek yeni bir krize de hazırlıklı olmak gerek. Belediyenin gönderdikleri evler belli dönemler için verildiğinden dışarıda kalabilirler. Valilik de depremzedeleri Haziran sonrası misafirhanede misafir edemeyebilir. Bu insanlar geri döndüğünde yeniden çadır sorunu yaşanabilir. Buna dair planlamanın şimdiden yapılması gerekiyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: