Van Notları (30 Kasım) Sağlık personeli ve çadırkentler

Aşağıdaki notları, üç haftadır Van’da gönüllü olarak bulunan Gizem’in bize yolladığı emaildan derledik.

– Van’da çalışma koşulları yüzünden en fazla zorlanan iki grup var: Sağlık personeli ve polis. Ancak emniyetin personeline daha iyi şartlar sağlayabildiği ortada. Sağlık personeli ise deprem sonrası koşulları ile kendi kendine mücadele etmek zorunda bırakılmış. Bir yandan da işe devam etmezse karşı karşıya kalacağı uyarı, para cezalarının derdinde.

– Sağlık personeline aileleri ile birlikte kalabilecekleri düzgün bir ortam sağlanmış değil. 100. Yıl Hastanesi önünde 6-7 konteynır var. Personele ailelerinizi bırakarak tek kişi olarak bunlarda kalabilirsiniz deniyor. Üstelik hastane ağır hasarlı, konteynırlar tam diplerinde. Haliyle personel kendi imkanları ile barınma sağlıyor. Çadırların güvenli olmadığını, sabaha kadar çadırda nöbet bekleyip işe öyle geldiklerini söylüyorlar. Barınma koşulları biraz daha iyi durumda olanlar bile bu kadar eprem sonrası işlerini sürdürebilecek morale sahip değiller. Gelecekleri belirsizliğini koruduğundan daha da geriliyorlar.

– İskele ve Et Balık Kurumu önündeki çadır kentlerin durumu çok fena. İskele’de çadırkentler içinde kömür sobaları kullanılıyor, çadırlar çok bitişik. İskele’de çadırkent içinde psikososyal destek yok. Burada zemin de düzeltilmemiş. Et Balık Kurumunda ise sıcak yemek verilmiyor. Çadırkent sakinlerine bulaşıklarını yıkayabilecekleri bir yer de yapılmamış. Açık havada, yerde yıkıyorlar çamaşırları. Burada bir sürü boş çadır da var. Zaten çadırlar ağırlıklı Kızılay çadırı, içinde kalan olduğunda muşamba ile güçlendiriliyor. Ama kar yağdığında o çadırlar ne kadar dayanır belli değil.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: