Van Notları (2 Aralık) Yardım çalışmaları

25 Kasım-2 Aralık arasında Van’da gönüllü olarak belediyenin yardım çalışmalarına katılan Ezgi’nin aktardığı notları paylaşıyoruz. 

Belediye Gönüllüleri

– Belediyesinin çağrısından sonra buraya gelen gönüllüler ortak bir çadırda kalıyor. Şuan ortalama 60 civarında gönüllü var. Gönüllü koordinasyonunu yapanlar günde ortalama 150 gönüllüye ihtiyaç olduğunu ifade ediyorlar.  Türkiye’nin birçok farklı şehrinden gelen gönüllüler var: İstanbul, Şırnak, Ankara, Eskişehir, Diyarbakır, Hakkari… 2-3 gün kalan da var, 1 aydır burada olan da var.

– Gönüllülerin yaptığı işler temel olarak depolardaki malzemelerin tasnif edilmesi, dağıtım paketlerinin oluşturulması, mahallelerde dağıtım yapılması ve çadır kurulması. Şu an tek depo üzerinde tasnif çalışmaları yapılıyor. Fakat gönderilen yardımlar özensiz ve düzensiz gönderilmiş ve bu nedenle de depoya yerleştirilirken malzemeler ayrı ayrı yerleştirilememiş. Depo içerisinde ihtiyaç duyulan malzemeleri aramak ve tasniflemek büyük bir vakit ve enerji kaybına sebep oluyor.
– Şu an depoda 4 çeşit paketleme yapılıyor. Bunlar: giysi, battaniye, gıda ve bebek malzemesi paketleri. Hazırlanan paketler de kamyonlarla bölgelere dağıtılıyor. Tasniflenmiş ve paketlenmiş gelen yardım paketleri ise burada hayat kurtarıyor denebilir. Örneğin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği gıda paketleri gelir gelmez, dağıtımı çıktı ve buradaki işi ciddi olarak hafifletti.
– Yardım malzemelerin tasnifinin zorlaşmasının nedenlerinden biri de gönderilen malzemeler. Bikiniden tutun, saten pantolona, topuklu ayakkabıya ve hatta çimento torbasına kadar her şeyi bulmak mümkün yardım malzemeleri içerisinde. Kirli, yırtık kıyafetler de cabası. Gelen yardım torbalarından bunları tek tek ayıklamak gönüllülerin saatlerini alıyor. Büyük zahmetlerle hazırlanan bu paketler, yoksullar ve acil ihtiyaç sahipleri öncelikli olmak üzere her eve ulaştırılmaya çalışılıyor. Dağıtım da yine bu 6 bölgeli sistem üzerinden takip ediliyor. Dağıtım her sokağa ulaşılması hedefleniyor ve girilen sokakta ayrım yapılmadan tüm çadırlara paketler bırakılıyor.
– Gönüllüler arasında her bölge için dağıtım sorumluları var ve dağıtımı bu sorumlularla birlikte oluşturulan dağıtım grupları yapıyor. Bu sistem yeni yeni oturtulmaya başlamış durumda. Fakat depo içerisinde bizim bulunduğumuz günlerde verimli bir çalışma sistemi yoktu. Bunun sebeplerinden birinin de gönüllülerin bir kısmının kısa dönemli kalmaları ve sağlıklı bir deneyim aktarımının henüz oturtulamaması.
– Depoda en önemli eksik gıda ve bebeklerin ihtiyaçlarına dönük malzemeler.  Gıda yardımında bulunmak isteyenlerin gıdaları ayrı ayrı göndermek yerine bakliyat, yağ, pirinç, konserve vb malzemelerin bir arada paketlendiği gıda paketi hazırlamaları çok önemli. Böylece depoda bunların paketlenmesi için zaman ve enerji kaybedilmesinin önüne geçilebilir ve erzaklar çok daha hızlı ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Benzer bir durum bebek paketleri için de geçerli. Bir diğer acil ihtiyaç gönüllü sayısının mümkün olduğu kadar arttırılması. Gönüllü sayısındaki artışla birlikte her gün ulaşılan aile sayısı ciddi oranda arttırılabilir.

Eğitim-Sen ve Kesk’in Çalışmaları

Van’da ana olarak çadır kent üzerinden bir çalışma yürütülüyor. Şuan 500 kişinin barınabileceği bir çadır kent kurulmuş durumda. Bu çadır kent sendikalıların ve dışarıdan gelen gönüllülerin çalışmalarıyla oluşturulmuş. Çadır kent içerisinde tuvaletler yapılmış ve şu anda da duş yeri yapılmaya çalışılıyor.
Yemek dağıtımı yapılmıyor, her aile aldığı yardımlarla kendi yemek ihtiyacını karşılıyor. Kesk’le birlikte gelen sağlık ekipleri, 1. Bölge’deki yardım merkezinin yanında kurulan sağlık merkezinde çalışıyorlar. Diğer gönüllülerin bir kısmı çadır kentin ihtiyaçlarını karşılıyor bir kısmı da Belediye deposunda tasnif çalışmaları yapıyor ve Kesk’in kendi araçlarıyla dağıtım yapıyorlar.
Şu an ikinci bir çadır kent kurmaya çalışıyorlar. Bunun için hazırlıklara başlanmış durumda ve buradaki acil ihtiyaçlar çadır ve bu çadır kentlerde çalışacak gönüllüler.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH)

Deprem sonucu daha da fazla mağdur olan kadınlar arasında dayanışmayı sağlamak amacıyla Demokratik Özgür Kadın Hareketi de Van’daki yardım çalışmalarına katılıyor. Bu çalışmanın temel amacı depremzede kadınların ihtiyaçlarını belirleyip onları karşılamak. İhtiyaç tespiti için de kapı kapı dolaşıp anket yapıyorlar. Ankette kadınlara psikolojik destek isteyip istemedikleri de sorulmuş, kadınların tümü önce temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinden bahsediyor. Bunun üzerine gönüllüler “kadın ihtiyaç paketi” ve “bebek ihtiyaç paketi” hazırlayıp depremzedelere dağıtmaya başladılar fakat yardımların yetersizliği sebebiyle bu dağıtımlarda da aksamalar oluyor. Hareketteki kadınların söylediğine göre bazı evlerde erkekler karılarını ve çocuklarını bırakıp göç etmişler hatta bu mağdur kadınlardan bir tanesi Diyarbakır sığınma evine gönderilmiş.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: